Bitmeyen Evin Ücreti Geri Ödenecek

Bitmeyen Evin Ücreti Faiziyle Geri Ödenecek

Tüketici Mahkemesi’nden emsal niteliğinde bir karar geldi. Karara göre vatandaşların ücretini ödediği ev zamanında teslim edilmediğinde ödenen ücret müteahhit ve kredi veren banka tarafından tüketiciye faiziyle iade edilecek.

Uluslararası bir şirkette yönetici olarak çalışan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat’ın Esenyurt’taki projesinden bir ev almak istedi. Bedeli 141 bin TL olan daire için 34 bin TL peşinat veren Göktekin, anlaşmalı bankadan da 105 bin TL kredi çekti. İnşaat şirketi ile alıcı arasında Mart 2015 günü anlaşma sağlanıp inşaatın bitiş tarihi de noter huzurunda Nisan 2017 olarak belirlendi. Göktekin de krediyi çektiği günden itibaren bankaya kredi taksitlerini ödemeye başladı.

Dumankaya’ya Kayyum

Anlaşmanın ardından inşaata başlayan Dumankaya İnşaat’a 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kayyum atandı ve şirket TMSF yönetimine girdi. Tüketicinin düzenli olarak kredi taksitlerini ödemesine karşın bir süre sonra inşaatta herhangi bir ilerleme olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine bankayla masaya oturan Göktekin, kredi taksitlerinin 6 y dondurulması hususunda anlaşmaya vardı. Ardından da satın aldığı dairenin teslim edilmeyeceğini düşünerek hakkını mahkemede aramaya karar verdi. Göktürk’ün İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi’nden talepleri de inşaat şirketi ve banka ile olan sözleşmelerinin feshi oldu.

Dumankaya İnşaat’ın savunma dosyasında ise, davacının hak sahipliğinin sürdüğü ve sözleşmenin feshinin istenmesinin iyi niyet kurallarına aykırı olduğu belirtildi. Bankanın savunma dosyasında ise bankanın inşaat üzerinde yasal bir sorumluluğunun bulunmadığı ve sadece verilen ilk 34 bin TL lik peşinat için tüketicinin inşaat şirketiyle mahkemede yüzleşebileceğini bildirdi.

Karar

Bilirkişi heyetine gönderilen dosya hakkında heyet, Göktekin’e faiziyle beraber 91 bin 527 TL ödenmesi gerektiğine karar verdi. Tüm delil ve savunma dosyalarının toplanmasının ardından 2018 Ekim ayında mahkemede nihai karar çıktı. Tüm yargılama masraflarının da davalılara bırakıldığı kararda davacının kendisine zamanında teslim edilmeyen konut hakkında sözleşmelerinden geri dönme hakkı olduğuna hükmedildi.

Daha Fazla