Çocukların İcradan Teslimi 04.04.2022 Tarihi İtibariyle Sona Erdi.

Boşanma Nedeniyle, Çocukların  İcradan Teslimi Şeklindeki  1 Asırlık Uygulama 04.04.2022 Tarihi İtibariyle Sona Erdi.

 

1- İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasında yıllardır süregelen icra memurları aracığıyla teslim usulü sona ermiştir. Çocuk teslimine ilişkin yeni düzenleme gereğince Adalet Bakanlığı tarafından, valilikler ve belediyelerin desteğiyle 11 ilde özel teslim merkezleri oluşturuldu. Uygulama 04.04.2022 tarihi itibariyle başladı. Çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki kurulması görevi Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine verildi.

2-Kanun gereği, çocuk teslimine dair işlemler, çocuğun üstün yararı doğrultusunda psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve rehber öğretmen gibi uzmanlar eliyle yerine getirilecek.

 

3-Çocuk teslimi sürecinde yapılacak olan tüm işlemler ücretsiz olup, avukatlık hizmetleri hariç, harç alınmayacak ve yapılacak tüm masraflar Devlet bütçesinden karşılanacak.

 

4-Bu işlemler çocuğun örselenmesine neden olmayacak şekilde kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin sosyal hizmet merkezleri, gençlik merkezleri, aile yaşam merkezleri gibi mekanlarda gerçekleştirilecek.

 

5-Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam veya tedbir kararının yerine getirilmesini engelleyenlere disiplin hapsi uygulanacak.

 

6-Kişisel ilişki kurulmasına dair kararın gerekleri yerine getirilmezse çocuğun menfaatine aykırı olmamak kaydıyla velayet hakkı değiştirilebilecekBu husus kişisel ilişki kurulmasına dair kararda taraflara ihtar edilecektir.

 

7- Çocuk tesliminde yeni uygulama 4 Nisan 2022’den itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete geçti.

 

Arabulucu Avukat Penbe Üner Keskin

Daha Fazla