Göğüş ve İlleez’e Hapis

Ünlü oyuncu Wilma Elles’in eşi Kerem Göğüş ve Göğüş’ün annesi Nurcan İlleez’in dolandırıcılıkla suçlandıkları davada karar verildi. Göğüş ve İlleez, arsasi dahi satın alınmamış arazi üzerinden proje tasarlayıp daire sattıkları gerekçesiyle hapis cezası aldılar. İlk olarak anne oğula 6’şar yıl ve 3’er ay hapis cezası ile 2500 güne tekabül eden adli para cezası verdi. Ancak mahkemeden önce davacı olan mağdurun zararı karşılandığı için, mahkeme cezada indirime giderek anne oğulu 2 yıl 7’şer ay hapis ve 1041 güne tekabül eden adli para cezasında çarptırdı.

Adana’da yaşayan M. N. N., Göğüş Yapı’nın Ulus’taki projesinden 2 daire aldı. Toplam 770 bin TL’lik ilişkin satış sözleşmesi 2013’ün Mart ayında  imzalandı. Ancak ücretleri tahsil dairelerin teslimatı yapılmadı. M. N. N. yaptığı araştırmada, tanıtımı yapılan projenin arsasının dahi alınmadığını öğrendi.

Taraflar arasında yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca konu yargıya taşındı. Şirket yetkilisi Kerem Göğüş ile annesi Nurcan İlleez hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Anne-oğul için hazırlanan iddianamede sanıklar “nitelikli dolandırıcılık” ile suçlandılar.

GÖĞÜŞ: SUÇSUZUM

İki yıl önce açılan davada karar 3 Nisan’da yapılan 9’uncu duruşmada çıktı. Duruşmaya katılan Göğüş ve İlleez son savunmalarını yaptı. Kerem Göğüş savunmasında “Bu işlem 2013 yılında yapıldı. Tüketici yasası 2014 yılında aleyhe değişti. Bu nedenle suç tarihi itibari ile yapılan işlem yasaldır. Suçsuzum” dedi. Nurcan İllez ise savunmasında “Benim şirketle hiçbir ilgim yok. Böyle bir davanın içinde olmak istemiyorum. Dolandırıcılık ile ilgili bir unsur yoktur” dedi.

ZARARI KARŞILANDI

Mahkeme son savunmaları da aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, Göğüş ve İlleez’e ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapis, 2500’er gün de adli para cezası verdi. Mahkeme, davacının zararı duruşmadan hemen önce karşılandığı için, verdiği cezadan indirime gitti.

2 YIL 7 AY HAPİS

Mahkeme, Göğüş ve İlleez’e 2 yıl 7’şer ay hapis, 1041’er gün de adli para cezası verdi. İki sanık hakkında verilen yurtdışı çıkış yasağının da devamına kararı verildi. Nurcan illeez’in avukatı karara itiraz etti.

AVUKAT ORHAN BORAN: EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR

Davayı yakından takip eden isimlerden ve birçok gayrimenkul mağdurunun avukatlığını yapan Avukat Orhan Boran “Bu karar, benzer davalar için de emsal oluşturabilir. Yine, anılan şirketin yetkilileri için daha önce verilen takipsizlik kararları vardı. Bu kararla birlikte, anılan takipsizlik kararları da kaldırılabilir” dedi.

 

 

 

Daha Fazla