Kanser Eşine Bakmayan Kadına Nafaka Yok!

Yargıtaydan Nafaka ile İlgili Emsal Niteliğinde Karar

 

Kanser hastası olan eşinden boşanan kadının yoksulluk nafakası talebi yargıtayca reddedildi. “Hasta kocasına bakmayan kadın nafaka hakkını kaybeder.” şeklinde kayıtlara düşen karar, emsal niteliği taşımakta.

8 yıldır evli olan Sanem ve Adem B. çifti İstanbul’da yaşıyordu. Adem B. ye beyin kanseri teşhisi konmasının ardından ameliyat oldu. İlerleyen süreçlerde de hastalığı ilerleyen Adem B. günlük hayatını tek başına idame ettiremez oldu. Eşinin kendisine bakmaması sebebiyle Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek boşanma davası açtı. Eşinin kendisine bakmadığını, iş bulduğunu iddia ettiğini ve kendi kardeşlerinin arayarak “Gelin alın hasta kardeşinizi!” dediğini öne sürdü. Eşi Sanem B. ise eşinin hastalığıyla beraber evde agresifleştiğini ve sürekli sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını iddia etti.

 

Tarafların Kusurları Eşit

Aile mahkemesi evlilikteki tavır ve davranışları sebebiyle Sanem B.’nin kusurlu olduğuna hükmetti. Yoksullu nafakası ve tazminat talepleri mahkemece geri çevrilen Sanem B.’nin bunlara ek olarak eşi Adem B’ye 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi. Bunun üzerine Sanem B. kararı temyize taşıdı. İtirazı reddedilen kadın Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne başvurdu. Yargıtay ise Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı bozarak her iki tarafın da eşit kusurlu olduğuna hükmetti. Eşine bakmadığı için kadının nafaka alamayacağına ancak bununla birlikte eşine de tazminat ödemeyeceğine karar verdi.

Daha Fazla