Konutzedelere Kulak Verdik

On Binlerce Konutzede Var

İnşaat şirketlerinden konut satın alıp mağdur olan konutzedelerin sayısı gün geçtikçe yükseliyor. FETÖ soruşturması ile iflas eden, kayyum atanan ve diğer bazı problemlerle söz verdiği konutları tamamlamayan inşaat şirketlerinin on binlerce mağduru var. Projelerini yarıda bırakan şirketler arasında Fi Yapı, Dumankaya, Kavuklar İnşaat, Uğur İnşaat, Ukra İnşaat, Bulut İnşaat, Makrom İnşaat, Osmanlı İnşaat, ve Uluhan Grup gibi şirketler bulunmakta. Uzun süredir süre gelen hukuki süreçlerin neticesini bekleyen ve bu şirketlerce mağdur bırakılan konutzedelerin sorunlarını kendi birinci ağızdan duyabilirsiniz:

“Tüm Birikimimi Ortaya Koydum”

Tüm ömrümü ortaya koydum:

“30 yıla yakın taşrada öğretmenlik yaptım. Ailemle canla başla çalışıp birikim yaptık ve bir tane kendime bir tane de oğluma ev aldım. 2011’de de parasını verdim. O günden beri hala bana söz verilen evlerimin tamamlanıp bana teslim edilmesini bekliyorum. Bu ülkede benim canımın malaımın bir kıymeti yok mu? Bu bunalımdan dolayı kronik rahatsızlıklarım baş gösterdi” diye dem vuran Kemal Kardeş, “O kadar reklam yaptılar ama projeye başladıklarında inşaat ruhsatları bile yokmuş. Belediye bunlara neden göz yumdu?” ifadeleriyle sıkıntılarını anlattı.

 

Ukra Mağduru

Projeden bir dükkan bir de ev sahibi olma hayaliyle parasını Ukra İnşaat’a kaptıran Zafer Yılmaz ise “ Hem tapumuzu vermiyorlar, hem de bizden ek ödeme talep ediyorlar. Yarım kalan projeyi bitirme vaadiyle Özyurtlar adındaki şirket araya girdi, ancak onlar da bizi muhatap kabul etmiyorlar.” dedi.

Özyurtlar İnşaat YK Başkanı Tamer Özyurt ise Ukra Yapı tarfından mağdur edilen vatandaşların muvaffakatnamelerinin kendilerinde olduğunu ve bu projenin artık kurtarıldığını belirtti.

Fi Tower Şantiyesi’ndeki Zayıf Emniyet

Fi Yapı’nın Esenyurt’taki projesi Fi Tower’ın şantiyesinde ise güvenlik ihlalleri dikkat çekiyor. Çevre sakinlerinin gözlemlerine göre FETÖ soruşturması kapsamında başına kayyum atanan şirketin şantiyesinde güvenlik tedbirleri alınmayan asansör boşlukları, açık elektrik panoları vs. göze çarpıyor. Fi Yapı’nın da 5500 civarı vatandaşı mağdur ettiği biliniyor.

TMSF yöneticilerinin kayyum olarak atandığı bir diğer şirket ise Gaziantepli Uğur İnşaat. Şirketin üç sahibi tutuklanırken biri ise firari durumda. 870’e yakın daire üreten Uğur İnşaat, söz konusu daireleri bitirmesine karşın tapular teslim edilmedi. Söz konusu tapular üzerinde bankaların ipoteği bulunuyor. Çok sayıda bankadan alınan kredi nedeni ile 7 yıla yakın bir süreden beri tapular alınamıyor.

Daha Fazla