Bulut’a Mahpus Mağdura Umut

Esenyurt’ta binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle aranan Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut’un yakalanması mağdurları sevindirdi. Devam eden davaların seyrinin değişeceğini belirten mağdurlar, Bulut’un yakalanmasıyla paraların nereye kaçırıldığının da ortaya çıkacağını söyledi.

Esenyurt’taki emlak mağdurları Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut’un yakalanmasıyla yeniden ümitlendi. İstanbul’da bir çay bahçesinde yakalanan ve Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Temel Bulut tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Temmuz 2016 tarihinde duruşmalardan kaçtıkları gerekçesiyle Mine Turgut ve Temel Bulut hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Mine Turgut yaklaşık 1,5 yıl önce tutuklandı. Temel Bulut hakkında ‘Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçundan 910 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Paralar nereye kaçırıldı?
Temel Bulut’un yakalanmasının ardından gazetemize konuşan mağdur avukatlarından Avukat Orhan Boran, “Temel Bulut’un beyanları doğrultusunda paraların nereye kaçırıldığı netlik kazanacak. Ruhsatsız satışların akıbeti belli olacak” dedi. Bulut’un yakalanmasının mağdurlar için yeni bir umut ışığı olduğunu dile getiren Boran, “Temel Bulut’la ilgili yakalama kararı vardı fakat sürekli kaçıyordu. Bu davada tutuklu bir kişi var; O da şirketin çalışanı olan Mine Turgut. Nihayet şirket sahibi de yakalandı. Temel Bulut’un yakalanması ile Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın nihayete ermesi yaklaştı” diye konuştu.

Alatepe, bu sorunu çözer
Temel Bulut’un inşaatları tamamlamak için bir girişimde bulunmadığını belirten Boran, “Artık hapisten çıkması için mağdurlarla anlaşmak zorunda. Yani dışarıya çıkması şikâyetçilerle uzlaşmasına bağlı. Şimdi  inşaatların bitirileceğine dair bir umut oluştu bizim için. Bitirilmeden ibra etmeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Esenyurt Belediyesi’nin yeni Başkanı Ali Murat Altepe’nin bu soruna çözüm bulabileceğinin altını çizen Boran, “Esenyurt Belediyesi’nde yaşanan değişimin de çözüme katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Necmi Kadıoğlu zamanında bu işler yavaş yürüyordu. Sanki belediyenin problemi değilmiş gibi davranılıyordu. Biz ne yapalım deniliyordu. Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Altepe’den umutluyum. Yeni belediye başkanı ile bir toplantı talebi oldu. İlk izlenimlerimiz olumlu. Fakat biz net şeyler istiyoruz. Belediye başkanınının önderliği ile bu sorun çözülür. Esenyurt’ta en çok mağduriyet yaratan Bulut İnşaat. Gaziler, şehit yakınları istismar edilerek satışlar yapılmış. Şimdi bunlarda ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.  Evviva Yaşam Merkezi Mağdurları Derneği’nden yapılan açıklamada ise Temel Bulut’un yakalanmasının devam eden davaların seyrini değiştireceği belirtilerek, “Mağdurlar yüklenici firmadan alacaklı. Bu alacakların tahsilatında anlaşma sağlanması açısından da bu durum önem teşkil ediyor. Esenyurt’un yeni belediye başkanı da elini taşın altına koydu. Bundan sonra da davamızı takip etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi. Bulut İnşaat mağdurlarından Nurşen Çırpan da takalanma olayını, ‘olumlu bir gelişme’ olarak değerlendirdi. Çırpan, “Bu kişi ortada yoktu. Birileri son günlerde bu kişiye aracı olacağını, anlaşma için istişare yapmak istediklerini söylemişti. Bundan sonra avukatlarımız kendisi ile muhatap olacak. Ben bu gelişmenin tüm mağdurlar için olumlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

8 bine yakın mağdur var
Bulut İnşaat’ın projelerinden ev alan kişilerden 130’u Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturma sonunda hazırladığı fezlekeyi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık hazırladığı iddianamede, Temel Bulut, oğulları Özkan Oral Bulut ve Volkan Vural Bulut, gelini Ecem Bulut, yeğeni Alper Fatih Bulut ile Mine Turgut’un “Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçundan yargılanmaları için dava açtı. Aynı konuyla ilgili Bakırköy Adliyesi’nin ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerinde birçok dosya bulunuyor. Mağdur avukatlarının duruşmalardaki beyanlarına göre ailelerle birlikte 8 bine yakın mağdur bulunuyor.

Avukatları müdahale etti
Hakkında dolandırıcılık suçundan 910 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut, üç gün önce İstanbul’da bir çay bahçesinde yakalandı. Mahkeme, yüzlerce mağdurun olduğu davada güvenlik gerekçesiyle Bulut’un savunmasını gelecek celse Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle alınmasına karar verdi. Ağır ceza mahkemelerin bir çoğunda davaları bulunan Bulut İnşaat sahiplerinin Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de 130 mağdurun şikâyetçi olduğu bir dosyası var. Tutuklamaya karşı savunması sorulan Temel Bulut, “Savunma yapmak istiyorum. 900 mağdur var, 300’ü bana dava açtı” dedi. Ancak Bulut’un avukatları müdahale ederek ayrıntılı savunma yapılabilmesi için mahkemeden süre talebinde bulundu. Tutuklama kararının ardından Temel Bulut, Metris Cezaevine gönderildi.

Şehitleri kullanmışlar
Esenyurt’ta faaliyet gösteren bazı inşaat şirketleri tarafından mağdur edilen binlerce kişi uzun zamandan beri dolandırıldıklarını belirterek hakkını aramaya çalışıyor. En son 2017 Eylül ayında Bakırköy Adliyesi önünde toplanan 200 mağdur eylem yapmış, “Esenyurt’ta yeni belediye başkanı istiyoruz”, “Cumhurbaşkanım Esenyurt’taki büyük vurguna bir son verin”, “Esenyurt’ta hırsız var, bu devlet nerede” şeklinde slogan atmıştı. Aynı eylemde Bulut inşaat mağduru olduğunu söyleyen ve firmanın ismi ile aynı soyadını taşımaktan utandığını belirten Dursun Bulut, “Bu daireyi alırken şehit ailelerine kampanya yapıyoruz dediler. Benim eşimin kardeşi şehit olmuştu. Böyle bir kampanyamız var diyerek indirim yaptılar. Parayı aldılar, ben o zaman 55 yaşındaydım şimdi 62 yaşındayım, üzüntüden sinirden kalp hastası oldum. Bize kim bakacak, biz hangi devletin kanunlarına, mahkemelerine başvuralım?” tepkisinde bulunmuştu.

Daha Fazla