Eyfel Yapı Projeleri Kağıt Üzerinde Kaldı! Ünlü İsimlerde Mağdur Oldu.

İstanbul Anadolu yakasında farklı konseptte projeler geliştiren Eyfel Yapı’nın Kidstown Riva ve Hometown Şile projeleri kağıt üzerinde kaldı. Fiilen faaliyetlerini durduran firmanın mağdurları arasında ünlü isimler de var.

Daha önce bir başka inşaat firmasında üst düzey yönetici olarak çalışırken beş yıl kadar önce ayrılarak kendi firmasını kuran Halil Suner’in patronu olduğu Eyfel Yapı’nın geliştirdiği Kidstown Riva ve Hometown Şile projelerinin kağıt üstünde kaldığı, diğer projelerde de birçok usulsüzlük olduğu ileri sürüldü.

 

Ünlü isimler mağdur

Hürriyet gazetesinin haberine göre geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayan firma, resmen iflas ettiğini duyurmasa da faaliyetlerini fiilen durdurdu. Firmadan 1 milyon doları aşan fiyatlarla konut alan yüzlerce vatandaş ise mağdur oldu. Üstelik bu mağdurların arasında ünlü bir holdingin ortağı ve üst düzey yöneticileri, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bir yöneticisi ve çok sayıda avukat, doktor ve müşavirin de yer aldığı ileri sürüldü.

 

Savcılık dosyasında vahim iddialar

Firmanın mağdur ettiği iddia edilen 37 vatandaş adına Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Av. Pembe Ü. Keskin ve Av. Orhan Boran’ın hazırladığı dosyada villa veya konutların önemli bir bölümünün maket üzerinden satıldığı, satışı yapılan bazı yerlerin arsasının dahi bulunmadığı, biten tek projedeki yerlerde de, çok sayıda ipoteğin bulunduğu, bazı yerlerin ise ikinci, üçüncü kişilere satıldığı gibi iddialar yer alıyor. Eyfel Yapı’nın ne tamamlanamayan projeler için aldığı paraları iade ettiği, ne de projeleri tamamladığı iddia edilirken, ödeme için müşterilerden alınan senetlerin üçüncü kişilere ciro edildiği, bazı senetlerin tefecilerin eline geçtiği, bir kısım mağdurun ise icra takipleriyle yüz yüze kaldığı da iddialar arasında. Suç duyurusu dosyasında yer alan bir rapora göre, şirketin kasasına giren 27 milyon 420 bin liranın akıbeti belli değil. Savcılık suç duyurusunda, şüpheliler nitelikli dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor. Başvuruda, şüpheliler için yurt dışına çıkış yasağı konulması istendi.

 

Konsept projeler geliştiriyordu

Eyfel Yapı kurulduğu günden kısa bir süre sonra Türkiye’nin ilk çocuk konseptli konut projesi Kidstown Riva projesini lanse edip satışa sunmuş, ardından bu projeyi Riva Hills, Hometown Şile ve Farmhouse Şile adlı konsept projeler takip etmişti. Özellikle üst gelir grubundan çocuklu aileler projelere büyük ilgi göstermiş, Eyfel Yapı da yoğun bir reklam kampanyasıyla projelerin tanıtımını gerçekleştirmişti. Savcılık dosyasında 14 kişi ve kurumun adı yer aldı. Eyfel Yapı’nın sahibi Halil Suner, eşi A. Suner ile çok sayıda gayrimenkulün devredildiği F.K. ve N.T.C.  dosyada şüpheli olarak yer aldı. A. Suner’in, Eyfel Yapı’nın sıkıntıya düştüğü döneme denk gelen gayrimenkul satışlarının şüpheli olduğu belirtiliyor. Eyfel Yapı’nın patronu Halil Suner’e ise henüz ulaşılabilmiş değil.

Daha Fazla