5 Maddede Anlaşmalı Boşanma Davası Hangi Koşullarda Açılır?

anlaşmalı boşanma şartları

Anlaşmalı boşanma, kanunda nasıl düzenlenmiştir, yani boşanmak isteyen her eş bu yola başvurabilecek midir? Kanunda anlaşmalı boşanma bir takım şartlara bağlanmıştır.

Anlaşmalı boşanma şartları nelerdir?

1-Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması ( Eğer evlilik 1 yılı doldurmamışsa, hakim dosyaya çekişmeli boşanma davası şeklinde devam eder.)

2-Tarafların boşanmanın mali sonuçları ( maddi ve manevi tazminat, nafaka gibi ) ve çocuk varsa çocuğun velayeti, çocukla kişisel ilişki kurulması ( yani çocuğu velayeti elinden alınan anne ya da babanın hangi tarihlerde göreceği), çocuğa nafaka verilmesi vs. konularında tarafların anlaşmış ve bunu bir protokole bağlamış olmaları gereklidir. Protokol, bir şarta bağlanamaz. Şarta bağlı boşanma protokolü ile boşanma kararı verilemez. Yada protokol kanuna aykırı bir düzenleme içeriyorsa da boşanma gerçekleşmez. Örnek;

“…kişisinin nafaka ödemesinin emeklilik şartına bağlı olacağı”  gibi bir anlaşma protokolü geçerli olmaz.

Taraflar boşanma protokolünde, boşanma , mali sonuçlar, çocuk konusuna ilave olarak başka konuları da madde olarak yazabilirler. Örnek, kadının kocanın soyadını kullanmaması yönünde anlaşma

3- Taraflar ya birlikte mahkemeye başvurabilir ( tabi mümkünse avukatları aracılığıyla ), yada tarafların biri dava açar diğeri açılan davayı kabul edebilir.

4-Hakimin tarafları mutlaka dinlemesi gereklidir. Yani taraflar şahsen, en az 1 celse mutlaka avukatları ile birlikte mahkemeye gitmek zorundadır.

5-Hakim protokolü uygun bulmalıdır. Hakim isterse protokolde değişiklik yapabilir ama taraflar bu değişikliği onaylamalı.

  • Hakim taraflarca kabul edilen protokol dışında bir karar veremez.
  • Mal rejiminin tasfiyesi yani evlilik birliği içinde alınan malların paylaşımından kaynaklı alacaklar anlaşmalı boşanma kapsamında değildir. Bu konuda eşler anlaşıp bunu protokole yazabilirler. Yazılmamış ise bu konuda anlaşma yapıldığı sonucu çıkmaz .
  • Hakim anlaşmalı boşanmada tarafların kusurunu araştırmaz.
ACİL AVUKAT İHTİYACINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN! +90 212 219 75 72

Boran&Üner Hukuk Bürosu, İstanbul Avukat, ve İstanbul Boşanma Avukatı arayanların ilk tercihi olup, hukukun tüm dallarında sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. Eğer sizinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzla hemen iletişime geçebilir ve yol haritanızı netleştirme konusunda destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzda müvekillerimize hizmet vermekteyiz.

Menü