Zina Nedeniyle Boşanma Davası Nedir? Nasıl Açılır? (3 Adımda)

zina nedeniyle boşanma

Zina Nedeniyle Boşanma

Zina nedeniyle boşanma; evlilik birliği sürerken eşlerden birinin aldatması nedeniyle açılan boşanma davalarına verilen isimdir. Medeni Kanun kapsamında değerlendirilen bu davalar özel yargılama usullerine tabidir.

Zina; evlilik kurumuna bağlı eşlerden birinin eşi olmayan biriyle cinsel ilişkiye girmesi olarak tanımlanmaktadır. Zinanın geçerli sayılabilmesi adına öpmek, sarılmak ve koklamak gibi basit haller yeterli sayılmaz. Zina durumlarında yani cinsel ilişkinin olduğu durumlarda eşlerden aldatılan taraf karşı tarafa Medeni Kanun kapsamında zina nedeniyle boşanma davası açabilir. Özel bir boşanma sebebi olarak değerlendirilen zina mahkemece zinanın gerçekleştiğine kanaat getirilmesi durumunda kusur aranmaksızın boşanma kararı ile sonuçlandırılır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Ne Zaman Açılır?

Zina nedeniyle boşanma davasının açılabilmesi adına öncelikli şart eşlerden birinin zina yoluyla aldatması gerekir. Bu eylem gerçekleştikten sonra aldatılan eş durumu öğrendiğinde 6 aylık süre içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açabilir. 6 ay bağlayıcı bir süredir. Bu sürenin aşılması durumunda zina nedeniyle dava açılması mümkün olmaz.

Zina durumunun öğrenilmesi ile ilgili sınır 5 yıldır. Yani eş aldatıldığını aldatma eyleminin gerçekleştiği tarihten ileriye doğru 5 yıl içinde öğrenip dava açmazsa bu hakkı zaman aşımına uğramış sayılır.

Zina nedeniyle dava açılmasını engelleyen durumlardan bir tanesi de aldatılan eşin yazılı, sözlü veya davranışlarla aldatan eşi affettiğini beyan etmesidir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası İçin Deliller

Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak isteyen tarafın zinayı ispatlaması için belirli delillerden faydalanabileceği ifade edilir. Bu anlamda aldatma nedeniyle boşanma davası açarken aşağıdaki delilleri kullanabileceğinizi unutmamalısınız;

  • Tanık ifadeleri,
  • Telefon görüşmeleri ve mesajları,
  • Whatsapp ve diğer mesajlaşma uygulamalarındaki kayıtlar,
  • Zinayı belgelemeye yönelik tek sefere mahsus gerçekleştirilmiş ses kayıtları,
  • Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya içerikleri,
  • Güvenlik kamerası, uçak ve otel kayıtları,
  • Hesap hareketleri ve kredi kartı ekstreleri,
  • Fotoğraf, video ve diğer deliller.

Yukarıda ifade edilen delillerin bir veya birden fazlasını elde etmeniz durumunda boşanma davası açabilirsiniz. Delillerin orijinal olması durumunda mahkeme boşanma kararını verecek ve sizi haklı görecektir.

ACİL AVUKAT İHTİYACINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN! +90 212 219 75 72

Boran&Üner Hukuk Bürosu, İstanbul Avukat, ve İstanbul Boşanma Avukatı arayanların ilk tercihi olup, hukukun tüm dallarında sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. Eğer sizinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzla hemen iletişime geçebilir ve yol haritanızı netleştirme konusunda destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzda müvekillerimize hizmet vermekteyiz.

Menü