Çekişmeli Boşanma Davası Hangi Koşullarda Açılır?(8 Başlıkta)

çekişmeli boşanma

Çekişmeli boşanma, tarafların boşanma, evliliğin mali sonuçları, maddi-manevi tazminat, çocuğun velayeti ve velayet hakkı elinden alınan anne ya da babayla çocuğun hangi tarihlerde görüşeceği konularında anlaşma sağlayamaması, yada aşağıdaki tablolarda yazılı özel ve diğer genel boşanma sebeplerinin varlığı halinde taraflardan birinin başvurusu üzerine başlayan boşanma davasına verilen isimdir.

Çekişmeli boşanma, adından da anlaşılacağı üzere, eşlerin arasında çekişme ya da bir anlaşma halinin yokluğunu ifade etmektedir.

Kanunda boşanma nedenleri özel ve genel boşanma nedenleri olarak 2 ye ayrılmaktadır. Bu nedenler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

 

 

GENEL BOŞANMA NEDENLERİ

 

ÖZEL BOŞANMA NEDENLERİ

Zina Evlilik birliğinin sarsılması
Pek kötü davranış Anlaşmalı boşanma
Hayata Kast Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma
Onur kırıcı davranış
Haysiyetsiz Hayat sürme
Suç işleme
Terk
Akıl hastalığı

 

Tek Başına Boşanma Nedeni Sayılan Sebepler

Yukarıda tabloda yazılı boşanma nedenlerinden bazıları mahkemenin boşanma kararı vermesi için tek başına yeterlidir.Ve bu nedenin varlığı halinde mahkeme  evliliğe nasıl bir etkisinin olduğunun tartışmasını  bile yapmadan boşanma karar verir.

Hangileridir bunlar ;

a- Zina ,

b- Pek kötü  davranış ,

c- Onur kırıcı davranış ,

d- Hayata kast,

e- Terk,

f- Eylemli ayrılık,

g- Anlaşmalı boşanma

 

Tek Başına Boşanma Nedeni Sayılmayan Sebepler

Bazı boşanma nedenlerinde ise mahkeme bu nedeni  boşanma için tek başına yeterli kabul etmez ve bu nedenin evlilik yaşamına etkisi ve ortak yaşamı sürdürmenin beklenilmezliğine de bakacaktır.Hangileridir bunlar ;

a- Suç işleme,

b- Haysiyetsiz yaşam sürme,

c- Akıl hastalığı,

d- Evlilik birliğinin sarsılması

Çekişmeli boşanmada, tarafları uzun yılları alacak , manen de biraz daha yıpratacak bir süreç beklemektedir. Taraflar iddialarını ispat etmek için her türlü delili kullanabilirler.

ACİL AVUKAT İHTİYACINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN! +90 212 219 75 72

Boran&Üner Hukuk Bürosu, İstanbul Avukat, ve İstanbul Boşanma Avukatı arayanların ilk tercihi olup, hukukun tüm dallarında sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. Eğer sizinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzla hemen iletişime geçebilir ve yol haritanızı netleştirme konusunda destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzda müvekillerimize hizmet vermekteyiz.

Menü