7 Maddede Boşanmada Maddi Tazminat

boşanmada maddi tazminat

Boşanmanın eşlerle ve çocukla ilgili sonuçları vardır. Boşanmanın eşlerle ilgili mali sonuçları maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakasıdır. Bu makale içeriğinde boşanmada maddi  tazminat konusu işlenecek olup, manevi tazminat, yoksulluk nafakasına başka bir makalemizde yer geniş verilecektir.

Kanunumuzda, boşanmada maddi tazminat istemek şartlara bağlanmış olup, bu şartlar aşağıda başlıklar halinde sunulmuştur.

Boşanmada maddi tazminat şartları ;

1-Boşanmada maddi tazminat isteyen kusursuz ya da daha az kusurlu olmalı. Aksi söylemle, ağır kusurlu olan, tam kusurlu olan, eşit kusurlu olan eş diğerinden maddi tazminat isteyemez.

2-Kendisinden tazminat istenen taraf kusurlu olmalı.

3-Zarar koşulu gerçekleşmelidir. Yani, maddi tazminat isteyen eşin, boşanma nedeniyle mevcut veya beklediği menfaatlerinin zedelenmesi gereklidir. Örneğin , bir yardım sandığından gelecek toptan ödemeden yoksun kalma. Ancak her menfaat zarar kapsamına girmez dolayısıyla tazminat da istenemez. Örneğin, kadının malların alınması sırasında kocaya parasal katkıda bulunması ..

4-Nedensellik bağı gerçekleşmeli yani bu zarar boşanma nedenine bağlı olarak gerçekleşmeli yani başka bir  nedenle şayet bu menfaat zedelenmişse tazminat talep edilemez.

5-Hukuka aykırılık koşulu bulunmalıdır. Yani, zarar kendisinden tazminat talep edilen kişinin hukuka, ahlaka, örf ve adete aykırı bir davranışı sonucu gerçekleşmelidir.

Boşanmanın eki olan boşanmada maddi tazminat talepleri harca tabi değildir. Ancak boşanmanın eki olmayan bağımsız bir maddi tazminat davası harca bağlıdır. Örneğin, düğün gideri, nikah gideri, doğum gideri istemi, evlilik içinde yapılan masraf istemi, işten ayrılma nedeniyle tazminat istemi, düğünde takılan para istemi

6-Maddi tazminat verilmesi için mutlaka  talep eden eşin mahkemeye verdiği  dilekçesinde talep olmalıdır yani istem olmadan tazminat değerlendirilmez. İstek belirli olmalı yani parasal olarak somut bir talep yazmalı.

7-Dava mutlaka boşanma ile sona ermelidir. Yani, hakim boşanma davasında reddetmişse, tazminat da verilemez.

ACİL AVUKAT İHTİYACINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN! +90 212 219 75 72

Boran&Üner Hukuk Bürosu, İstanbul Avukat, ve İstanbul Boşanma Avukatı arayanların ilk tercihi olup, hukukun tüm dallarında sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. Eğer sizinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzla hemen iletişime geçebilir ve yol haritanızı netleştirme konusunda destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzda müvekillerimize hizmet vermekteyiz.

Menü