Suç İşleme Nedeniyle Boşanma Davası Nedir? Nasıl Açılır? (8 Madde)

suç işleme nedeniyle boşanma davası

Suç İşleme Nedeniyle Boşanma Davası

Suç işleme nedeniyle boşanma davası; eşlerden birinin diğer eşe karşı veya diğer eşi rencide edici davranışları başkasına karşı gerçekleştirdiği durumlarda açılan davalardır. Medeni Hukuk kapsamında değerlendirilen ve özel yargılama usulüne bağlanan bu davalarda eş başkalarına karşı fiil gerçekleştirebilirken eşe karşı da fiil gerçekleştirmiş olabilir.

Eşe karşı gerçekleştirilen eylemlerden ötürü 3 farklı nedenle dava açılabileceği belirlenmiştir. Suç işleme nedeniyle boşanma davası açılması eşlerden birinin hayata kast etmesi, onur kırıcı davranış sergilemesi veya kötü davranışlarda bulunması nedeniyle mümkün olur.

Hangi Suçlar Boşanma Nedeni Olabilir?

Eşlerden birisinin diğer eşi küçük düşüren suç işlemesi ve bu nedenle evlilik birliğinin temelde sarsılması durumunda kişilerin evlilik birliğini tarafların devam ettirmesi eşten beklenemez. Bu nedenle kişiler boşanma davası açabilir. Küçük düşürücü suça ise yüz kızartıcı suçlar denilir. Peki, yüz kızartıcı suç nedir?

  1. Uyuşturucu ticareti,
  2. Hırsızlık,
  3. Zimmet,
  4. Rüşvet,
  5. Sahtecilik,
  6. Dolandırıcılık,
  7. Hileli iflas,
  8. Kasten adam öldürme gibi.

Ancak yüz kızartıcı suçların yukarıda bahsedilenler ile sınırlı olmadığını ve daha fazla olduğunu ifade edebiliriz. Yukarıda bahsedilenler tamamen örnek teşkil etmektedir.

Suçun Boşanma Nedeni Olup Olmadığının Değerlendirilmesi

Kanuna göre yüz kızartıcı suçların boşanma nedeni olarak sayılabileceğinden bahsettik. Ancak somut olguya göre hakimin söz konusu suçu bir boşanma nedeni olarak görmemesi de mümkündür. ülkemizde pek çok kişi adam öldürmektedir. Bu nedenle karşı tarafın yüz kızartıcı bir suç işleyip işlemediği hakimin takdir yetkisine bırakılmaktadır. Aile mahkemesinde görev yapan hakim tüm dava kriterlerini göz önüne alarak karşı tarafın işlediği suçun yüz kızartıcı bir suç olup olmadığını ve suçun boşanma nedeni olarak sayılıp sayılamayacağına karar verir. Hakimin takdir yetkisi ülkenin örf, adet ve anlayışı ile bir bütün içerisinde olup toplumsal anlayış çerçevesinde gerçekleştirilir.

Suç İşleme Sebebiyle Zaman Aşımı

Medeni Kanun uyarınca suç işleme nedeniyle boşanma davası açılması için herhangi bir gün sınırı yoktur. Bu anlamda suç işleme nedeniyle dava açılması için ortak hayatın çekilemez olması yeterlidir. Hayatın çekilemez kabul edildiği herhangi bir anda eş dava yolunu kullanabilir.

ACİL AVUKAT İHTİYACINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN! +90 212 219 75 72

Boran&Üner Hukuk Bürosu, İstanbul Avukat, ve İstanbul Boşanma Avukatı arayanların ilk tercihi olup, hukukun tüm dallarında sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. Eğer sizinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzla hemen iletişime geçebilir ve yol haritanızı netleştirme konusunda destek alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzda müvekillerimize hizmet vermekteyiz.

Menü